Parapet to element wykończenia pomieszczenia, który zazwyczaj umieszcza się na etapie tynkowania. Z tego powodu podczas zakupu parapetu zewnętrznego czy wewnętrznego należy brać pod uwagę zarówno jego wygląd, jak i tworzywo. Otóż odpowiednio wybrany parapet to gwarancja estetyki oraz funkcjonalności.

W jaki sposób dopasować parapety wewnętrzne do wnętrza?

Oczywiście rzadko, kiedy domownicy wybierają parapety w pierwszej kolejności w trakcie remontu mieszkania. Pomimo tego ich wybór jest niezwykle ważny, gdyż spełniają wiele funkcji. Mianowicie służą one do odpowiedniego kierowania strumienia ciepła pochodzącego z grzejników, ochrony ściany przed wszelkimi zabrudzeniami, czy też zatrzymywania kurzu. Przyjmuje się, że ogólną zasadą dobierania parapetu wewnętrznego jest dostosowanie go do okna i wystroju wnętrz z uwzględnieniem parametrów technicznych. Współczesny parapet powinien być trwały, solidny i estetyczny.

Parapety wewnetrzne

Dobór parapetu do okna i pomieszczenia

Podstawą wyboru parapetu jest naturalnie okno, a dokładnie jego warunki techniczne i materiał. Do drewnianego okna najlepiej wybierać parapety drewniane lub drewnopochodne. Warto zaznaczyć, że nie zaleca się montowanie zbyt dekoracyjnych parapetów pod plastikowymi oknami. Nowoczesne parapety z łatwością można wizualnie dopasować do pomieszczeń. Pomimo tego istotne jest także, aby spełniały one swoje podstawowe funkcje. Jeżeli konsument szuka parapetu do łazienki, to musi być on produkowany z materiałów odpornych na wilgotność. Z kolei w kuchni świetnie sprawdzą się parapety, które wyróżniają się wytrzymałością na wysokie temperatury.