Powietrzna pompa ciepła to urządzenia, które cieszy się coraz większą popularnością. Stanowi bardzo interesującą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Wyjaśniamy, czy tego typu sprzęt jest opłacalny.

Powietrzne pompy ciepła – ważne informacje

Warto zacząć od tego, że wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Są to urządzenia wykorzystujące energię zawartą w wodzie, gruncie lub powietrzu. Dwa pierwsze typy wymagają znaczących inwestycji, a niekiedy generalnego remontu budynku. W odróżnieniu od nich powietrzna pompa ciepła jest znacznie prostsza w instalacji. Co więcej, sprawdzi się nawet w starych budynkach. Pomimo tego należy pamiętać, że opłacalność takiego urządzenia jest zależna od szczelności okien oraz drzwi. Jeżeli te elementy wyposażenia pozostają stare i nieszczelne, to pompa nie będzie przynosiła spodziewanych oszczędności. Opisywany sprzęt może też służyć do podgrzewania temperatury wody użytkowej. Dlatego, pozwala na całkowitą lub częściową rezygnację z użytkowania gazu.

powietrzne pompy ciepła

Zalety powietrznych pomp ciepła

Opisywany rodzaj pomp ciepła wykazuje bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiści oszczędność wynikająca ze znacznego uniezależnienia od tradycyjnych systemów grzewczych. Jest to szczególnie istotne w czasach szalejącej inflacji. Pozostałe zalety tych nowoczesnych urządzeń to:

  • ekologiczność – zmniejszone wykorzystywanie klasycznych systemów grzewczych przekłada się na redukcje wytwarzanych zanieczyszczeń,
  • niski koszt instalacji – jest to najtańszy rodzaj pomp ciepła, którego zakup i montaż nie jest nierealnym wydatkiem,
  • prostota obsługi – opisywany sprzęt nie wymaga codziennego doglądania i systematycznego zmieniania ustawień,
  • dofinansowania – osoby decydujące się na instalacje takich urządzeń mogą liczyć na znaczące dotacje pochodzące z budżetu państwa.