Zdecydowałeś się na kupno nowego mieszkania, ale nie chcesz przechodzić przez proces poszukiwania ekipy wykończeniowej lub nie masz czasu na samodzielne prace? W takim przypadku warto wybrać ofertę mieszkaniową z opcją wykończenia pod klucz.

Stan deweloperski, taki jak proponowany np. przez domd, jest najczęściej wybieranym standardem dla nowych mieszkań. Można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie ofertami lokali wykańczanych pod klucz. Czym jest standard pod klucz? Ile trzeba za niego zapłacić?

Standard wykończeniowy pod klucz

Podczas, gdy w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych mieszkania na sprzedaż wykończone pod klucz są spotykane najczęściej, w Polsce stanowią one mniejszość transakcji.

Standard pod klucz oznacza, że mieszkanie jest wykańczane przez ekipę współpracującą z deweloperem – klient może wtedy odebrać lokal, który jest przygotowany do przeprowadzki.

Najczęściej standard pod klucz obejmuje poniższe prace:

  • montaż drzwi wewnętrznych;
  • pomalowanie ścian i sufitów;
  • kładzenie paneli podłogowych oraz płytek ceramicznych;
  • pełne wykończenie łazienki.

Prace mogą dodatkowo obejmować wykonanie zabudowy kuchennej na wymiar, sufitów podwieszanych z oświetleniem LED czy montaż osłon okiennych.

Obsługa w tym przypadku polega na wybraniu odpowiednich materiałów wykończeniowych z katalogu. Do dyspozycji są najczęściej 2-4 warianty pakietów w różnych cenach. Przy doborze materiałów klient może też otrzymać wsparcie projektanta wnętrz.

Mieszkania na sprzedaż pod klucz – przykładowe ceny

Koszty związane z wykończeniem lokalu pod klucz zależne są od pakietu wybranego przez klienta.

Najczęściej jest to wydatek od około 500 złotych za metr kwadratowy w przypadku najtańszych pakietów. Natomiast za te najdroższe należy zapłacić nawet ponad 1500 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

W związku z tym nowe mieszkania w przeciętnym metrażu mogą zdrożeć wtedy od około 20 do nawet 80 tysięcy złotych.

Wykończenie mieszkania pod klucz to zatem atrakcyjna propozycja przeznaczona dla tych kupujących, którzy chcą szybko odebrać mieszkanie przygotowane do przeprowadzki.