Kabiny prysznicowe mają szereg oczywistych zalet w porównaniu do wanien — zajmują mniej miejsca w łazience, oszczędzają zużycie wody, nie trzeba czekać aż woda będzie pełna przed wzięciem prysznica itp. Nic więc dziwnego, że kabiny prysznicowe są w dzisiejszych czasach tak popularne.

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Obecnie istnieje kilka odmian tego, co wszyscy zwykli nazywać „kabiną prysznicową”.

Tradycyjna kabina prysznicowa posiada podłoże, ściany ze wszystkich stron, wyposażone w niezbędne przybory sanitarne. Może być z dachem (kabina typu zamkniętego) lub bez niego (kabina typu otwartego). Dostępne są różne dodatkowe cechy i funkcje, np. hydromasaż lub aromaterapia.

Drzwi i ściany

Kabiny prysznicowe z tego sklepu mogą być obudowane z jednej, dwóch lub wszystkich stron. Pełne obudowy najczęściej posiadają kabiny typu zamkniętego. Chociaż są modele, które mają wszystkie cztery ściany, ale nie mają dachu na górze. Wszystkie kabiny prysznicowe mają podwójne ścianki, a dwie pozostałe nieosłonięte ściany pełnią rolę ścian łazienki. Prosta i ekonomiczna opcja.

Materiałem ścianek większości prezentowanych kabin prysznicowych jest szkło hartowane. Materiał wytrzymuje wysoką temperaturę i wilgotność. Szkło nie matowieje po długim użytkowaniu, a dzięki łatwej pielęgnacji długo zachowuje swoją przejrzystość i blask. Szkło hartowane stosowane w ścianach i drzwiach kabiny ma zazwyczaj grubość co najmniej 4 mm.

Konstrukcja drzwi. Drzwi do kabin prysznicowych ze względu na sposób otwierania dzielimy na uchylne i przesuwne. Liczba skrzydeł drzwiowych w kabinie wynosi od 1 do 2.

W zależności od konstrukcji drzwi zawiasowe mogą otwierać się do wewnątrz i na zewnątrz, a także w lewo, w prawo lub w obie strony. Drzwi przesuwne zajmują mniej miejsca — składają się z kilku paneli, które po otwarciu zachodzą na siebie. Wybór konkretnej metody musi być uzależniony od układu łazienki i rozmieszczenia kabiny prysznicowej.

Projekt szklanych drzwi powinien być oparty na osobistych preferencjach i zgodny z projektem łazienki. Najczęściej spotykane są modele z prostą przezroczystą lub przyciemnianą szybą. Kolor szkła barwionego najlepiej dobrać do ogólnej kolorystyki łazienki. Jeśli chodzi o fakturę powierzchni, można wybrać szkło ryflowane lub szronione.