Lustro inaczej zwane też zwierciadłem to gładka powierzchnia, która ma zdolność odbijania światła. Warstwa odbijająca światło nanoszona jest na oczyszczone z zabrudzeń szkło. Szkło mocowane jest do ścianki i ramki. Tak obecnie produkowane jest lustro. Można podzielić je na lustra stojące i lustra wiszące. Te pierwsze można przenosić i ustawiać w różnych miejscach. Wiszące z kolei zwykle wiesza się w określonym miejscu i tam zostaje już przez dłuższy czas.

Lustra wiszące – kształty i ramki

lustro na paskuKształt lustra może być dowolny. Najczęściej spotykany to koło, owal, prostokąt czy symetryczny hexagon. Popularne są również asymetryczne kształty. Nierównomierne trapezy przypominające zdeformowany trójkąt lub prostokąt. Lustra wiszące mogą być osadzone w ramie lub wklejone bezpośrednio w ściankę tylną bez ramy. Ramki są wykonane z różnych materiałów jak:

  • metal
  • plastik
  • drewno

Ciekawym rozwiązaniem są sześciokątne lustra ( hexagon ) bez ramek, które można zestawiać ze sobą tworząc strukturę plastra miodu.

Warto sprawdzić oferty na modne lustra wiszące w sklepach internetowych, dzięki czemu możemy mieć rozeznanie co jest popularne i co jest dostępne na rynku.

Sposób wieszania luster

Lustra wiszące mogą mieć montowane zaczepy bezpośrednio na ściance tylnej. Dzięki temu tafla zasłania hak umieszczony w ścianie. Inne modele mają przymocowane długie paski, które przewiesza się przez hak ścienny. Sam pasek jest wykonany ze skóry, sznurka i pełni rolę ozdobną. Ostatnią metodą jest przyklejenie lustra do powierzchni ściany. Tak jest w przypadku lustra dekoracyjnego hexagon. Dzięki temu można tworzyć ciekawe kształty przyklejając większą liczbę elementów.

Lustra wiszące nie tylko dają możliwość oglądania swojego odbicia, ale również pozwalają na optyczne powiększenie i doświetlenie przestrzeni.