Rury stanowią jeden z funkcjonalnych elementów każdego mieszkania. Bardzo często odpowiadają one za ogrzewanie oraz wodę w domu. Jest to zatem niezbędny element, którego w żaden sposób nie należy się pozbywać. Warto jednak zadbać o to, aby w odpowiedni sposób ukryć taką instalację, ponieważ pozostawienie odsłoniętych rur tworzy dość nieciekawy efekt wizualny. W celu zakrycia rur można zastosować rozwiązanie, jakim jest maskownica do rur. Jej zastosowanie potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na ogólny wygląd pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przed zakupem maskownicy oraz dlaczego warto zastosować ją w swoim domu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Z czego wykonana jest maskownica do rur?

Na rynku można spotkać kilka rodzajów maskownic. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim rodzajem instalacji, którą zamieszamy ukryć. Różnią się one wyglądem oraz wytrzymałością, jednak w większości przypadków wykonane są z płyty karton-gips.

Takie rozwiązanie sprawia, że maskownica do rur jest wystarczająco wytrzymała, a ponadto łatwa w montażu. Płyta karton-gips jest również materiałem, który można bez trudu przemalować, dzięki czemu możemy dostosować jej kolor do koloru pomieszczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na zakup maskownicy do rur, warto mieć świadomość tego jaki rodzaj instalacji właściwie zamierzamy ukryć. W zależności od tego czy będą to rury grzewcze czy gazowe, maskownica do rur może się nieco różnić (zobacz). 

Warto również pomyśleć o tym, czy wybrana przez nas maskownica będzie pasować do ogólnego wyglądu wnętrza. Jest to bowiem element, który ma na celu poprawić aspekt wizualny mieszkania. Kształt i kolor maskownicy powinien zatem pasować do ogólnego wystroju wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ukryć rury przeważa kolor biały, warto sięgnąć po maskownicę w podobnym kolorze, który będzie się komponował z wyglądem pomieszczenia.