Szukasz oryginalnego hobby, za pomocą którego będziesz mógł wykonywać niepowtarzalne ozdoby i przedmioty codziennego użytku? Warto zapoznać się z wywodzącymi się z tradycyjnych, etnicznych technik makramą, wikliniarstwem i plecionkarstwem.

Makrama – sztuka wiązania węzłów

Dobrym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody z zaplataniem jest makrama, ponieważ pracujemy tutaj z najłatwiejszym materiałem – ozdobnymi sznurkami. Pod nazwą makrama kryje się technika wykonywania grubego materiału za pomocą wiązania na sznurkach specjalnych węzłów. Możemy osiągnąć w ten sposób bardzo różnorodne i interesujące efekty, a materiały, który uzyskamy, dobrze nadają się do wykonywania dekoracji na ścianę, pojemników, torebek czy osłonek na doniczki. Efekt końcowy zależy również od doboru sznurka, od prostych, bawełnianych włóczek po sznurki kolorowe albo z domieszką metalizowanych nici.

Liście bananowca i kukurydzy – hobby zero waste

Modne i ekologiczne dodatki do domu możemy zrobić też, używając jeszcze do niedawna uważanych w produkcji przemysłowej za odpady liści kukurydzy, bananowca, lub innych podobnego rodzaju. Bez problemu kupimy je przez internet, tak również możemy znaleźć instrukcje wyplatania oparte na tradycyjnych technikach rękodzielniczych. Z odpowiednio wysuszonych liści możemy wyplatać podkładki pod naczynia, maty na krzesła, kosze i pojemniki, a nawet niewielkie siedziska albo podnóżki.

Pojemniki i kosze wiklinowe

Najbardziej wymagające pod względem techniki jest wikliniarstwo. Jeśli chcemy się nim zająć, musimy poznać nie tylko techniki wyplatania koszy wiklinowych, ale również suszenia i przygotowywania do pracy wiklinowych gałązek. Wiklina podczas zaplatania musi być odpowiednio elastyczna, jednak następnie powinna wyschnąć i się usztywnić, umożliwiając nam wykonywanie bardzo trwałych koszy piknikowych, pojemników, legowisk dla zwierząt, czy nawet mebli. Na wykonywanie przedmiotów z wikliny będziemy potrzebować sporo czasu i wysiłku, ale efekt zdecydowanie jest tego wart.