Zostanie właścicielem nieruchomości to zawsze dobra decyzja. Niestety zakup mieszkania zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami, które czasami zagłuszają zdrowy rozsądek. Nie jest to dobre rozwiązanie. Trzeba do realizacji transakcji podejść bez emocji, a za to z dużą ostrożnością. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Jak sprawdzić mieszkanie od dewelopera?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego należy dobrze sprawdzić rzetelność firmy, która buduje budynek. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy deweloper ma prawo do gruntu oraz czy rozpoczął budowę mając pozwolenie na budowę.

Konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej, z której dowiemy się podstawowych informacji o wrocławskiej firmie deweloperskiej o której można przeczytać także na www.wroclaw.domd.pl. Obecnie sprawdzenie księgi wieczystej jest wyjątkowo proste. Można zrobić to przez strony ministerstwa nie wychodząc z domu.

Umowa kupna – sprzedaży

Zawierając umowę z deweloperem, możemy mieć do czynienia z umową rezerwacyjną, przedwstępna lub sprzedaży. Każdą z tych umów należy dokładnie przeczytać, a ewentualne wątpliwości wyjaśnić z notariuszem, który ma obowiązek odpowiedzieć na wątpliwości klienta.

Bardzo ważne jest rozróżnienie czy wpłacany jest zadatek, czy zaliczka. Pojęcia te nie znaczą tego samego. Zadatek jest kwotą bezzwrotną w przypadku, gdyby kupujący wycofał się z transakcji. W przypadku, gdy do transakcji kupna – sprzedaży nie dojdzie z winy sprzedającego, ten ma obowiązek zwrócić zadatek w podwójnej wysokości.

Zaliczka, nie jest już tak wiążąca. Jest to kwota zwrotna w momencie, gdy nie dojdzie do realizacji umowy sprzedaży.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto je dokładnie obejrzeć. Trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie ścian działowych, układ pomieszczeń, rozmieszczenie okien czy rur odpływowych. Dokładne obejrzenie mieszkania ustrzeże kupującego przed zakupem nieruchomości, która nie spełnia wymagań i wiąże się z koniecznością przeprowadzenie dużych przeróbek. Trzeba pamiętać, że przeróbki nie zawsze są możliwe, natomiast koszty takich przedsięwzięć zawsze są wysokie.