Przydomowe ogródki warzywne są co raz częściej spotykane w gospodarstwach domowych. Ludzie zaczęli przykładać więcej uwagi na pochodzenie i jakość konsumowanych warzyw, stąd rozpowszechnienie własnoręcznej metody upraw. W tym celu tuż przy domach powstają grządki z uprawianymi na nich sezonowymi warzywami. Aby cieszyć się nimi dłużej niż tylko podczas lata, warto zabezpieczyć je przed zimnem, wiatrem oraz szkodnikami. Doskonałym rozwiązaniem tej kwestii będzie postawienie, specjalnie przygotowanego do tego, tunelu foliowego.

Namiot ze szkieletem metalowym czy PCV?

Chcąc cieszyć się z własnoręcznie wyhodowanych upraw od przedwiośnia do późnej jesieni, warto postawić konstrukcję trwałą, której szkielet wykonany będzie z metalu. Dzięki sporej wadze lepiej opiera się silnym podmuchom wiatru, stabilnie trzymając się gruntu. Ponadto zabezpieczenie przed korozją samych przęseł stelażu pozwoli przetrwać konstrukcji przez wiele sezonów, czym rekompensuje wyższą cenę początkową zakupu.

Odmienne cechy posiada tunel foliowy, którego konstrukcja oparta jest na stelażu z rurek PCV. Dużo mniejsza waga szkieletu pozwala na przenoszenie go w łatwy sposób, a także złożenie go poza sezonem hodowlanym w celu ochrony przed zimą. Niestety wiążą się z tym również wady, lżejsza konstrukcja podatna jest na silne porywy wiatru i opady atmosferyczne, przez co jej początkowy niższy koszt zakupu wzrośnie z konieczności wymiany lub naprawy elementów.

tunel foliowy

Dobór konstrukcji tunelu foliowego do jego przeznaczenia.

Wpływ na wybór rodzaju stelażu powinien być również pokierowany planowanymi gabarytami konstrukcji. Mały przydomowy tunel foliowy, w osłoniętym od wiatru miejscu nie potrzebuje ciężkich stalowych podpór, natomiast kilkunastometrowe grządki z dziesiątkami roślin powinny być osłonięte przez solidną i stabilną konstrukcję. Niezależnie od wyboru rodzaju użytego materiału nie ma powodów do martwienia się montażem. W obu przypadkach producenci zapewniają wszystkie elementy niezbędne do złożenia tunelu w całość, włącznie z mocowaniem stelażu do podłoża.