Syntetyczny lub naturalny z wełny? Często decydując się na określony rodzaj np. dywanu do łazienki, można się pomylić. A niekiedy wprost przeciwnie. Z jednej strony są dywany wykonane z włókien wełnianych, które są dość mocne, naturalne i miękkie, ale wykorzystywane są w bardziej bezpiecznych miejscach jak pokoje dzienne czy salony. Z drugiej strony są dywany syntetyczne, które lepiej wykorzystać w kuchni, łazience czy na tarasie.

Dywanowa pragmatyka

Takie są fakty. Są miejsca w domu czy mieszkaniu, gdzie lepiej sprawdzą się syntetyki, a w innych naturalne materiały. Gdyby było inaczej dywaniki łazienkowe czy kuchenne byłyby robione z wełny, a przecież tak nie jest. – Jakim prawem mnie układasz w pokoju dla dzieci – spytałby wełniany dywan shaggy?! – Odwiecznym prawem natury – odparłby Maksymilian Paradys, oczywiście gdyby był specjalistą od wystroju wnętrz. A jak wiadomo, nie był, mimo że córeczkę na barana nosił, po pupci klepał.

Dywany idealne do łazienki i kuchni

Obecnie rynki są zalane syntetycznymi dywanami łazienkowymi, do kuchni czy ogrodu. Przez syntetyczne należy rozumieć dywany wykonane z polipropylenu, poliestru, poliamidu, nylonu i akrylu używane do stworzenia imitacji dywanów z włókien naturalnych, np. wełny. I bardzo dobrze. Nikt normalny nie będzie wydawał pieniędzy na wełniane dywaniki do łazienki, wiedząc, że po miesiącu będzie musiał się z nimi pożegnać, bo wilgoć zrobi swoje.

Lepiej kupić niedrogi dywanik łazienkowy z tworzywa sztucznego. Ekonomiczny faktor w tym przypadku odgrywa znaczącą rolę. Maszynowe wykonanie sprawia, że produkcja takich dywanów nie wiąże się z kosztami porównywalnymi do wełny. Plastik – bez względy czy to polipropylen, czy nylon – jest i będzie zawsze tańszy niż wełna.

Dywany, brud i czyszczenie

Można o tym nie wiedzieć, ale wełniane dywany są tak zrobione, że może gromadzić się w nich wiele kurzu i zabrudzeń, ale nadal będą wyglądać dobrze, mimo że są brudne. I to niekoniecznie jest zaleta tych dywanów. Natomiast włókna wykonane z olefiny, poliestru i akrylu mają solidne i gładkie włókna z tworzywa sztucznego. Nie ma w nich miejsca na ukrycie brudu, co powoduje, że dywan od razu wygląda brzydko.

Brud to brud bez względu czy go widać, czy nie. Jednak lepiej, żeby był widoczny jak najszybciej niż gdyby miał się czaić jak ukryty tygrys albo przyczajony smok (ugh, chyba na odwrót?). Zwiększa to tylko ryzyko powstania chorób, bakterii, pleśni czy grzybów.

Rozwiązanie może wydawać się proste, dywany do łazienki czy kuchni albo pokoju dziennego należy czyścić. Jednak te syntetyczne są łatwiejsze do czyszczenia, bo można użyć silniejszych detergentów czy nawet bardziej agresywnych roztworów, o których mogą tylko pomarzyć delikatne dywany wełniane.

Proste zasady

Niekiedy wybór prostego dywanika do łazienki może być przygnębiający. Skoro odpada wełna, a ma być syntetyk, to jaki wybrać? Poliester? Poliamid? Akryl? A może jednak wrócić do materiałów naturalnych jak bambus? Cóż, najoptymalniej jest zawęzić wymagane cechy i własne potrzeby, a potem rozpatrzyć budżet, materiał, wzór, fakturę, konstrukcję. I trzeba pamiętać, że im dłużnej się wybiera, tym dłużej tego dywanika łazienkowego, się nie ma. Ale przecież nie jest on niezbędny do życia jak tlen, nie?

Dywaniki do łazienki dostępne na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/lazienkowe