Dywan to bardzo wdzięczny element wystroju każdego wnętrza. Wizualnie je ociepla i dodaje uroku. W kuchni jest dość rzadko spotykany. Okazuje się jednak, że również i tu świetnie spełnia swoją funkcję. By tak się stało, przy zakupie musimy wziąć pod uwagę pewne parametry. Gdy o wszystko zadbamy, inwestycja zwróci się z nawiązką. Przekonamy się, jak bardzo wnętrze zyskało. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę.

Kształt

Przyjęło się, że dywanik do kuchni najczęściej jest prostokątem. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest wąskie i podłużne. Tak jest po prostu optymalnie. Niemniej zdarzają się modele okrągłe (idealne w połączeniu z okrągłym stołem) i kwadratowe.

Rozmiar

Decydując się na zakup dywanu do kuchni, pamiętajmy, że duży rozmiar, nie będzie tu dobrym pomysłem. Powinien być na tyle mały, że uda się go umiejscowić z dala od miejsc, w których może dojść do zabrudzenia lub zniszczenia. Do miejsc takich należą kuchenka, zlew i blat roboczy. W kuchni można z powodzeniem zastosować również chodnik.

Estetyka

dywan do kuchni

Powinna to być dla nas jedna z kluczowych kwestii. W kuchni zwykle spędza się bardzo dużo czasu. Jest to zazwyczaj centralny punkt każdego mieszkania. Z tego względu dywanik powinien nawiązywać do aranżacji wnętrza. Jeśli kuchnia jest urządzona w stylu nowoczesnym, odpowiedni będzie egzemplarz minimalistyczny, w miarę możliwości jednobarwny.

Kolorystyka

Pamiętajmy, że ciemne barwy są bardziej praktyczne i lepiej się sprawdzą. Najlepsze to zatem czarny, szary, granatowy.

Materiał wykonania

Ten element (zwłaszcza umieszczony w kuchni) musi mieć wysoką odporność na zabrudzenia. Żeby był praktyczny, powinien być antypoślizgowy. Zanim cokolwiek kupimy, sprawdźmy, w jaki sposób Możemy wyczyścić dywan. Zdarza się, że dywan do kuchni można prać w pralce. Są też takie, które należy czyścić tylko chemicznie.