Lampy podłogowe nazywane są lampami stojącymi i stanowią element, który nadaje pomieszczeniom wyjątkowego wyglądu. Lampa podłogowa stanowi dopełnienie w oświetleniu pomieszczenia, ponieważ lampa sufitowa nie jest w stanie odpowiednio oświetlić pokoju.

Rodzaje lamp podłogowych

Lampy podłogowe różnią się między sobą formą oraz funkcją, jaką pełnią. Jeśli chodzi o formę lampy, wybrać trzeba ją pod względem kształtu pomieszczenia, w jakim będzie używana oraz dopasować do stylu pomieszczenia. Wyróżnić można następujące rodzaje lamp podłogowych:

  • klasyczne – zbudowane są one ze stopy oraz długiej, prostej podstawy, a także klosza, który wykonany może być z tkaniny. Taki rodzaj lamp stosowany jest w celu podziału pomieszczenia oraz jako ozdoba.
  • łukowe – mają one wygiętą podstawę. Stopa lampy łukowej wsuwana jest pod sofę, a podstawa lampy dopasowuje się do oparcia. Światło takiej lampy pada od góry lub od boku. Najczęściej lampy takie wykorzystywane są podczas czytania,
  • oświetlające sufit – ich światło pada na sufit. Najlepszy efekt dają one, oświetlając jasny sufit, który odbija światło, a ono rozchodzi się po pomieszczeniu,
  • lampy trójnożne – nazywane są tripodami lub trójnogami i swoim wyglądem przypominają statyw kamery. Lampy te zawierać mogą klosz lub mieć zamontowany spot, który przypomina oświetlenie w studiu fotograficznym.

Funkcjonalność i zalety lamp stojących

Lamp podłogowych nie trzeba nigdzie montować. Wystarczy postawić je w wybranym miejscu i podłączyć do prądu. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampę można przenosić w dowolne miejsce bez większego wysiłku i cieszyć się oświetleniem w każdym pomieszczeniu i miejscu, które trzeba oświetlić.

Do zalet lamp podłogowych zaliczyć można łatwość przestawienia i prostotę montażu oraz niski koszt użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp stojących, które dopasować można do każdego wnętrza. Dzięki lampie stojącej oświetlić można miejsce, w którym najbardziej tego oświetlenia potrzeba.

Miejsce, gdzie można postawić lampę

Lampy stojące można umieścić w każdym pomieszczeniu. Mogą one stać obok łóżka w sypialni, by osiągnąć nastrojowe oświetlenie. W salonie lampa stojąca obok sofy umożliwi czytanie, a także będzie pomagać w relaksowaniu się. Lampa stojąca w salonie może być umieszczona w pustych przestrzeniach, w których brakuje oświetlenia.

W biurze lub gabinecie lampa stojąca będzie idealnym dopełnieniem aranżacyjnym, a postawiona obok szafy z dokumentami lub kanapy dla klientów sprawi, że pomieszczenie stanie się cieplejsze.