Każdy ceni w swoim otoczeniu estetyczne i wytrzymałe meble, sprzęty oraz inne elementy wykończeniowe stosowane w mieszkaniach czy biurach. Bardzo często jest to po prostu laminat, czyli materiał o wszechstronnym zastosowaniu i niezwykłych właściwościach.
Co trzeba wiedzieć o laminacie – jak powstaje?
Ten materiał wykończeniowy i element konstrukcyjny między innymi mebli powstaje z warstw papieru rdzeniowego zaimpregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową. Ilość warstw może być różna w zależności od tego, jakie zastosowanie będzie miała płyta laminowana. Warstwy są ze sobą prasowane na gorąco i pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu ostatecznie stanowią jednolitą całość, która nie będzie się w żaden sposób rozwarstwiać. Ponadto sama powierzchnia płyt z laminatu wykończona jest specjalną powłoką.
Właściwości laminatów HPL
Płyty HPL dostępne na stronie https://www.belmeb.pl/plyty-meblowe/laminaty-hpl.html to materiał wykończeniowy i konstrukcyjny o wyjątkowych właściwościach – są odporne na różnorodne czynniki, w tym między innymi wilgoć, środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, a także promieniowanie słoneczne, ich powierzchnia nie blaknie, płyty nie kruszą się i nie pękają – ich wytrzymałość można określać nawet na 50 lat. Ponadto materiał jest ognioodporny, łatwy w obróbce i montażu, ekologiczny i bardzo estetyczny.
Zastosowanie laminatów HPL
Laminat HPL można stosować w postaci płyt jako element konstrukcyjny mebli i innych sprzętów, a także może służyć jako okleina dla płyt wykonanych z innych materiałów. Ponadto laminowanymi płytami wykańcza się podłogi, ściany, a także blaty w kuchniach oraz łazienkach. Jego zastosowanie w zależności od rodzaju może być jednak jeszcze bardziej różnorodne.