Żarówki LED można dobrać nie tylko pod kątem trzonka czy mocy, lecz także barwy światła. Do dyspozycji są żarówki o barwach ciepłej, neutralnej i zimnej. Co kupić?

Barwa światła – co to jest?

Temperatura barwowa światła, inaczej barwa światła to parametr wyrażany w Kelvinach – K. Odnosi się on do barwy emitowanej przez źródło światła. Temperatura barwowa dla światła białego jest określana w przedziale od pomarańczowej, żółtawej do niebieskiej.

O takiej barwie najczęściej mówi się w kontekście żarówek ledowych, które posiadają różne typy barw. Im wyższa wartość K, tym żarówka posiada chłodniejszą barwę.

Żarówki LED – temperatura barwowa:

  • światło ciepłe – 2700 – 3200 K
  • światło neutralne – 3300 – 4500 K
  • światło zimne – powyżej 4500 K

Żarówka LED – światło ciepłe

Takie żarówki energooszczędne LED emitują światło o odcieniu pomarańczowym, żółtawym. Jest ono podobne do światła świeczki albo żarówki tradycyjnej.

W tym wariancie najczęściej kupowane są żarówka LED E27 oraz E14, czyli z dużym i małym gwintem, ale dostępna jest także szeroka gama innych typów gwintów.

Żarówki ze światłem ciepłym sprzyjają relaksowi, wypoczynkowi, dlatego polecane są do salonów, sypialni. Można stosować je też w innych pokojach, by stworzyć efekt przytulności.

Żarówka LED – światło neutralne

Żarówki o neutralnej brawie światła są uniwersalnym wyborem, ponieważ lokują się pomiędzy ciepłymi i zimnymi. Ich światło najbardziej przypomina neutralną biel.

Takie żarówki pasują praktycznie do każdego pomieszczenia w domu, stosowane są w różnych lampach.

Żarówka LED – światło zimne

Trzecia opcja to żarówki LED o świetle zimnym, które posiada kolor niebieskawy, chłodny.

Sprzyja on koncentracji, pracy i nauce, dlatego stosowany jest w żarówkach typu halogenowego jak żarówki LED GU10, G4, G9 czy MR16, które używane są w oprawach punktowych, reflektorach, lampkach biurkowych.